Czy jeździectwo to odpowiedni sport dla dzieci?

Jeździectwo dla dzieci
Obozy i kolonie

Jazda konna z jednej strony kojarzy się bardzo elitarnie, z drugiej zaś dosyć swojsko i socjalizująco, o czym świadczy chociażby coraz popularniejsza hipoterapia. Dyscyplina ta owiana jest wieloma mitami, przez co rodzice niejednokrotnie nie ukrywają swoich obaw, zastanawiając się, czy jeździectwo jest sportem bezpiecznym. Dlaczego ich niepokój nie jest uzasadniony?

W jakim wieku można dosiąść konia?

Instruktorzy jeździectwa twierdzą, że na pierwszy kontakt ze zwierzęciem gotowe są już nawet 4-latki. Niektóre stadniny oferują najmłodszym zajęcia w towarzystwie kucyków, które pozwalają na oswojenie się i nabranie śmiałości w stosunku do koni. Nieco starsze dzieci i młodzież mogą już uczestniczyć w lekcjach dynamicznych, dostosowanych do poziomu zaawansowania i umiejętności.

Jak dzieci korzystają z jazdy konno?

Trenerzy hipoterapii i miłośnicy jeździectwa mówią nie tylko o licznych zaletach wynikających z jeździectwa, ale także z samego kontaktu z końmi. Dosiadanie tych zwierząt pozwala dzieciom na wypracowanie nawyku trzymania prostej postawy, a łagodne ruchy odczuwalne w trakcie siedzenia w siodle umożliwiają rozluźnienie mięśni. Podczas jazdy konno pracują zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Ponadto na aktywności tej zyskuje także układ kostny i mięśniowy. Jeździectwo to także doskonały sport dla dzieci obarczonych stresem czy problemami z odnalezieniem się w środowisku rówieśników.

Inne zalety jeździectwa

Z jazdy konno wśród dzieci wynikają także inne, bardziej oczywiste korzyści. Przede wszystkim jest to dyscyplina, którą uprawia się na dworze, dzięki czemu najmłodsi mogą przebywać na świeżym powietrzu. Nie ograniczają jej żadne warunki atmosferyczne, przez co obozy jeździeckie z powodzeniem mogą odbywać się podczas ferii zimowych i miesięcy chłodnych. W dalszej kolejności warto pamiętać, że dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt wykazują się większą odwagą, poczuciem odpowiedzialności oraz rzadziej zapadają na choroby i infekcje. Najczęściej między młodym jeźdźcem a zwierzęciem tworzy się też niezwykłą nić porozumienia, która uwrażliwia dziecko na krzywdę zwierząt i zaszczepia w nim pasję na całe życie.

Czy jeździectwo to hobby tylko dla zamożnych?

Ceny za pojedynczą jazdą lub zajęcia hipoterapii pod okiem instruktora rozpoczynają się już od 30-stu złotych. Z kolei tygodniowy obóz jeździecki dla dzieci i młodzieży z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem to koszt około tysiąca złotych. W trakcie siedmiu dni w ośrodku chłopcy i dziewczęta spędzają ponad 20 godzin na doskonaleniu ujeżdżania i skoków oraz rywalizacji z rówieśnikami. Stadniny usytuowane są zazwyczaj na przedmieściach lub wsiach, w ten sposób oferują także szereg innych atrakcji w postaci: ognisk, gier zespołowych czy kuligów.

Chcesz zapewnić swojemu dziecku wyjątkową przygodę? Odwiedź stronę https://www.kon.pl/oferta/obozy/ i już dziś zapisz je na obóz konny! Pierwszy turnus zimowy startuje w drugiej połowie stycznia.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Rekreacja
Rodzaje stron internetowych

Jakie są rodzaje stron internetowych? Czy możemy je jakoś podzielić? Strony internetowe różnić mogą się od siebie zarówno funkcją, jaką mają pełnić, jak i sposobem, w jaki zostały zaprojektowane. Oto krótki przegląd najpopularniejszych ich rodzajów. Portal internetowy — to rodzaj serwisu oferujący informacje na bardzo zróżnicowane tematy. Dodatkowo, znaleźć można …

Rekreacja
Na co zwrócić uwagę kupując toaletę przenośną?

Na rynku dostępnych jest wiele toalet turystycznych, przenośnych czy mobilnych. Różni producenci oferują wiele wariantów toalet, co powoduje, że ilość dostępny modeli jest bardzo duża. Dlatego właśnie zakup toalety przenośnej może okazać się wyzwaniem. Aby uniknąć problematycznej sytuacji należy się zastanowić w jakie jest przeznaczenie tejże toalety, przez kogo ma …

Rekreacja
Podróż z aparatem – czyli podróżnicza pasja na zdjęciach

Mówi się, że tylko fotograf zrozumie fotografa. Chyba dla większości ludzi, którzy mają wśród bliskich fotografów jest to oczywista prawda. Fotografowanie to pasja, najczęściej budzi się w momencie podróżowania, czy to gdzieś blisko czy daleko. Często łączona jest ona z życiem zawodowym lub po prostu z innymi pasjami. W ten …