Rekreacja

Polska dzięki swojemu bogatemu krajobrazowi pozwala zobaczyć niesamowite panoramy z malowniczych pasm górskich. Mimo, że górskie tereny nie zajmują znacznej części naszego kraju, to i tak mamy mnóstwo zróżnicowanych szlaków do wyboru. A jeśli którykolwiek z nich pozostanie dla nas, z jakiegoś powodu, miejscem sentymentalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niego wrócić.

Pionierzy koncepcji

W 1997 roku Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski, na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj” stworzyli koncepcję 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. Idea ta była związana z propagowaniem pieszych wycieczek nie tylko w najbardziej popularne dla turystów Tatry czy Karkonosze, ale także w inne również widokowe górskie pasma takie jak Beskidy czy Pieniny. Górołazy w zamyśle mieli także dogłębnie poznawać geologię i historię związaną z każdym szlakiem.

Szczyty Korony

Lista 28 szczytów zawiera zarówno najwyższe szczyty jak i te nieco niższe, niewymagające tak dobrej sprawności fizycznej. Jeśli jesteś amatorem pieszych górskich wycieczek i nie czujesz się na siłach żeby zdobywać Rysy czy Śnieżkę, na początek możesz wybrać:

  • Łysicę (Góry Świętokrzyskie) – 612m n.p.m.
  • Kłodzką Górę (Góry Bardzkie) – 765m n.p.m.
  • Wysokie Skałki (Pieniny) -1050m n.p.m.
  • Skrzyczne (Beskid Śląski) – 1257m n.p.m.

Jeżeli „złapiesz bakcyla” i zdobywanie szczytów okaże się dla Ciebie satysfakcjonujące, możesz wyznaczyć sobie cel zdobycia wszystkich 28 szczytów.

Klub Zdobywców

Zdobywać szczyty z listy można oficjalnie i nieoficjalnie. W sierpniu 2017 roku na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ponad 21 tyś. członków, spośród których ponad 1300 osób szczyci się już godnością Zdobywcy KGP, nadawaną po udokumentowaniu wszystkich wejść przez Lożę Zdobywców KGP. Należy pamiętać, że szczyty zdobyte przed przystąpieniem do Klubu Zdobywców, nie są uznawane przez Lożę Zdobywców, co wzbudza ogromne kontrowersje.

Zdobywanie szczytów Korony Gór Polskich, motywuje do różnorodności i odwiedzania pasm górskich, które nie zawsze są blisko naszego miejsca zamieszkania, a mogą nam zaoferować niezapomniane przygody. Aby promować górską turystykę, Klub Zdobywców dla swoich członków i prenumeratorów czasopisma „Poznaj swój kraj” oferuje wzorcowe wyprawy, a także zniżki na rekomendowane noclegi.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Ciekawe miejsca w Polsce
Ciekawe kierunki podróży – pomysły na wakacje 2019

Wakacje no najlepsza okazja, aby wybrać się w daleką, egzotyczną lub odwiedzić miejsce, które zawsze chciało się zobaczyć. Wcześniej jednak warto zastanowić się nad kierunkiem i wybrać cel podróży. Następnie można zapoznać się atrakcjami, które można zwiedzić, opcjami noclegowymi oraz panującymi w danym regionie zwyczajami. Azja – Laos Azja jest …

Rekreacja
Wakacje nad morzem z dzieckiem – jak przetrwać i nie zwariować?

Zaplanowanie wakacji z dzieckiem nad morzem i ich przetrwanie to nie lada wyzwanie. Nie można zapomnieć o spokoju, silnej woli, kawie, dystansie i przede wszystkim o ciekawych i zajmujących zabawkach dla naszych pociech, które pomogą przetrwać długą podróż na wymarzone wakacje, a także cieszyć się słońcem, piaskiem, morzem i wyczekiwanym …

Rekreacja
Zadbaj o skórę na wakacjach

Wakacje, gorące powietrze, czy też nagłe zmiany temperatury, długie przebywanie na słońcu lub narażenie skóry na działanie soli morskiej. To wszystko, a także liczne inne elementy, mogą negatywnie wpływać na skórę człowieka. Niestety, ale wakacje nie są czasem, który działa pozytywnie dla naszego naskórka. Często zapominamy o skórze zadbać, a …