Rekreacja

Polska dzięki swojemu bogatemu krajobrazowi pozwala zobaczyć niesamowite panoramy z malowniczych pasm górskich. Mimo, że górskie tereny nie zajmują znacznej części naszego kraju, to i tak mamy mnóstwo zróżnicowanych szlaków do wyboru. A jeśli którykolwiek z nich pozostanie dla nas, z jakiegoś powodu, miejscem sentymentalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niego wrócić.

Pionierzy koncepcji

W 1997 roku Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski, na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj” stworzyli koncepcję 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. Idea ta była związana z propagowaniem pieszych wycieczek nie tylko w najbardziej popularne dla turystów Tatry czy Karkonosze, ale także w inne również widokowe górskie pasma takie jak Beskidy czy Pieniny. Górołazy w zamyśle mieli także dogłębnie poznawać geologię i historię związaną z każdym szlakiem.

Szczyty Korony

Lista 28 szczytów zawiera zarówno najwyższe szczyty jak i te nieco niższe, niewymagające tak dobrej sprawności fizycznej. Jeśli jesteś amatorem pieszych górskich wycieczek i nie czujesz się na siłach żeby zdobywać Rysy czy Śnieżkę, na początek możesz wybrać:

  • Łysicę (Góry Świętokrzyskie) – 612m n.p.m.
  • Kłodzką Górę (Góry Bardzkie) – 765m n.p.m.
  • Wysokie Skałki (Pieniny) -1050m n.p.m.
  • Skrzyczne (Beskid Śląski) – 1257m n.p.m.

Jeżeli „złapiesz bakcyla” i zdobywanie szczytów okaże się dla Ciebie satysfakcjonujące, możesz wyznaczyć sobie cel zdobycia wszystkich 28 szczytów.

Klub Zdobywców

Zdobywać szczyty z listy można oficjalnie i nieoficjalnie. W sierpniu 2017 roku na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ponad 21 tyś. członków, spośród których ponad 1300 osób szczyci się już godnością Zdobywcy KGP, nadawaną po udokumentowaniu wszystkich wejść przez Lożę Zdobywców KGP. Należy pamiętać, że szczyty zdobyte przed przystąpieniem do Klubu Zdobywców, nie są uznawane przez Lożę Zdobywców, co wzbudza ogromne kontrowersje.

Zdobywanie szczytów Korony Gór Polskich, motywuje do różnorodności i odwiedzania pasm górskich, które nie zawsze są blisko naszego miejsca zamieszkania, a mogą nam zaoferować niezapomniane przygody. Aby promować górską turystykę, Klub Zdobywców dla swoich członków i prenumeratorów czasopisma „Poznaj swój kraj” oferuje wzorcowe wyprawy, a także zniżki na rekomendowane noclegi.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Rekreacja
Wycieczki na Korfu – co trzeba wiedzieć

Korfu, jest jedną z najbardziej popularnych i jednocześnie najchętniej odwiedzanych wysp w Europie. Odwiedzana przez miliony turystów rocznie, stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Grecji i w całej Europie. Ta grecka wyspa położona jest bezpośrednio przy wybrzeżu Albanii, należy do Wysp Jońskich. Cechuje ją łagodny klimat, strome klify oraz …

Rekreacja
Wycieczka do Petersburga

Sankt Petersburg, klejnot Cesarstwa Rosyjskiego, zaniedbany podczas bolszewizmu i obecnie budujący ponownie swoją pozycję. Jedno z najpiękniejszych miast Rosji, jedno z najpiękniejszych regionów w Rosji. Miasto, które uważane było za kolebkę arystokracji, podczas reżymu bolszewickiego, stało się miejscem zaniedbanym. Petersburg odzyskał swój blask i cały region jest do dzisiaj jednym …

Jeździectwo dla dzieci
Obozy i kolonie
Czy jeździectwo to odpowiedni sport dla dzieci?

Jazda konna z jednej strony kojarzy się bardzo elitarnie, z drugiej zaś dosyć swojsko i socjalizująco, o czym świadczy chociażby coraz popularniejsza hipoterapia. Dyscyplina ta owiana jest wieloma mitami, przez co rodzice niejednokrotnie nie ukrywają swoich obaw, zastanawiając się, czy jeździectwo jest sportem bezpiecznym. Dlaczego ich niepokój nie jest uzasadniony? …