Obozy żeglarskie – idealny sposób na naukę żeglarstwa

Obozy i kolonie

Kiedy chcemy nabyć nowe umiejętności w danym zakresie, przyda się teoria, ale bez praktyki się nie obejdzie. Zwłaszcza dotyczy to niektórych dziedzin, choćby takich jak żeglarstwo. Szczególnie młodych ludzi pociąga aktywność na wodzie. Najefektywniejszym sposobem nauki żeglarstwa jest uczestnictwo w specjalnych obozach.

Czego można nauczyć się na obozie żeglarskim?

Podstawowym założeniem organizacji obozu żeglarskiego jest nauczenie uczestników praktycznych umiejętności na wodzie. To czas bardzo intensywny, kiedy można dowiedzieć się m.in. o tym, jak:

 • manewrować;
 • nawigować;
 • wiązać węzły;
 • obsługiwać żagle;
 • jak oznakowane są drogi wodne;
 • zbudowany jest jacht;
 • wyglądają przepisy żeglugowe;
 • jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, np. gdy nadchodzi sztorm;
 • itd.

To także nauka meteorologii, podstawowej terminologii żeglarskiej, zasad wywieszania bander, flag i proporców, prawidłowego otaklowania łodzi, udzielania pierwszej pomocy na pokładzie, oraz wiele, wiele innych niezbędnych informacji teoretycznych i praktycznych.

Dodatkowe korzyści, które daje uczestnictwo w obozie żeglarskim

Uczestnictwo w obozie żeglarskim to nie tylko poznawanie tajniki żeglugi, ale także czas spędzony wśród rówieśników, gdzie poznaje się nowe osoby, przyjemnie spędza czas, wspólnie przygotowuje posiłki, itd. Nie zapomina się także o ogniskach z szantami, dyskotekach, grach i zabawach sportowych.

Obóz to:

 • nauka zaradności i radzenia sobie w każdych warunkach;
 • aktywny udział w życiu jachtowym;
 • nauka kultury żeglarstwa;
 • nauka współdziałania w grupie.

Należy pamiętać, że podczas obozu zawsze obecna jest doświadczona i profesjonalna kadra wychowawczo-instruktorska, załogi są kilkuosobowe, a bezpieczeństwo uczestników stawia się na pierwszym miejscu. W zależności od charakteru obozu, może on być prowadzony w formie stacjonarnej lub wycieczkowej. Niektóre, kończą się egzaminem na patent sternika. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany obóz to szkolenie od podstaw, czy szlifowanie nabytych wcześniej umiejętności.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Obozy i kolonie
Życie bez plastyku – co musimy zrobić dla naszej planety

Każdy z nas chciałby mieszkać w czystości i miejscu, które jest uznawane powszechnie za przyjazne dla nas i naszych bliskich. Jeżeli tak bardzo tego chcemy, dlaczego więc nie wykorzystujemy naszego potencjału i naszych możliwości, aby tworzyć każde miejsce na planecie czystym i przyjaznym, nie tylko dla człowieka? Zastanówmy się co …

Obozy i kolonie
Planeta robotów – półkolonie

Warszawa jako stolica Polski, może poszczycić się wieloma atrakcjami turystycznymi. Jest to jedno z najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Wiele atrakcji czeka również na samych mieszkańców stolicy w tym również dla dzieci. Czy jednak znajdą się w Warszawie odpowiednie atrakcje, które zadowolą nie tylko dzieci, ale także aktywnych …

Obozy i kolonie
Australia – wycieczki objazdowe

Australia jest jednym z najbardziej niedostępnych kontynentów na świecie. Dla przeciętnego europejczyka czy Polaka, Australia jest nie tylko odległa, ale również niezbyt atrakcyjna turystycznie. Wyobrażamy sobie, iż jest to miejsce pełne pustyń, kangurów i pająków czy węży. Tak też jest faktycznie. Turystycznie jednak, Australia, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc …