Obozy żeglarskie – idealny sposób na naukę żeglarstwa

Obozy i kolonie

Kiedy chcemy nabyć nowe umiejętności w danym zakresie, przyda się teoria, ale bez praktyki się nie obejdzie. Zwłaszcza dotyczy to niektórych dziedzin, choćby takich jak żeglarstwo. Szczególnie młodych ludzi pociąga aktywność na wodzie. Najefektywniejszym sposobem nauki żeglarstwa jest uczestnictwo w specjalnych obozach.

Czego można nauczyć się na obozie żeglarskim?

Podstawowym założeniem organizacji obozu żeglarskiego jest nauczenie uczestników praktycznych umiejętności na wodzie. To czas bardzo intensywny, kiedy można dowiedzieć się m.in. o tym, jak:

 • manewrować;
 • nawigować;
 • wiązać węzły;
 • obsługiwać żagle;
 • jak oznakowane są drogi wodne;
 • zbudowany jest jacht;
 • wyglądają przepisy żeglugowe;
 • jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, np. gdy nadchodzi sztorm;
 • itd.

To także nauka meteorologii, podstawowej terminologii żeglarskiej, zasad wywieszania bander, flag i proporców, prawidłowego otaklowania łodzi, udzielania pierwszej pomocy na pokładzie, oraz wiele, wiele innych niezbędnych informacji teoretycznych i praktycznych.

Dodatkowe korzyści, które daje uczestnictwo w obozie żeglarskim

Uczestnictwo w obozie żeglarskim to nie tylko poznawanie tajniki żeglugi, ale także czas spędzony wśród rówieśników, gdzie poznaje się nowe osoby, przyjemnie spędza czas, wspólnie przygotowuje posiłki, itd. Nie zapomina się także o ogniskach z szantami, dyskotekach, grach i zabawach sportowych.

Obóz to:

 • nauka zaradności i radzenia sobie w każdych warunkach;
 • aktywny udział w życiu jachtowym;
 • nauka kultury żeglarstwa;
 • nauka współdziałania w grupie.

Należy pamiętać, że podczas obozu zawsze obecna jest doświadczona i profesjonalna kadra wychowawczo-instruktorska, załogi są kilkuosobowe, a bezpieczeństwo uczestników stawia się na pierwszym miejscu. W zależności od charakteru obozu, może on być prowadzony w formie stacjonarnej lub wycieczkowej. Niektóre, kończą się egzaminem na patent sternika. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany obóz to szkolenie od podstaw, czy szlifowanie nabytych wcześniej umiejętności.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Obozy i kolonie
Randka jako wspólna podróż

Podróże i podróżowanie to hobby, zainteresowanie, przyjemność lub po prostu ucieczka od codzienności. Tak naprawdę, każdy z nas traktuje je inaczej. Tymczasem, portale randkowe informują, że wspólna podróż, to najlepsza, najciekawsza i zarazem najbardziej pouczająca randka dla dwojga ludzi. Randka, która jest przeznaczona zarówno dla niedawno poznanych i związanych ze …

Jeździectwo dla dzieci
Obozy i kolonie
Czy jeździectwo to odpowiedni sport dla dzieci?

Jazda konna z jednej strony kojarzy się bardzo elitarnie, z drugiej zaś dosyć swojsko i socjalizująco, o czym świadczy chociażby coraz popularniejsza hipoterapia. Dyscyplina ta owiana jest wieloma mitami, przez co rodzice niejednokrotnie nie ukrywają swoich obaw, zastanawiając się, czy jeździectwo jest sportem bezpiecznym. Dlaczego ich niepokój nie jest uzasadniony? …

Obozy i kolonie
Tanie wakacje – to niemożliwe

Wakacje, czas odpoczynku, urlopów, ogólnego rozleniwienia i spokoju. Wydawałoby się znakomity czas dla nas wszystkich. Jak jednak pokazują badania, na wakacje nie może sobie pozwolić ponad 40% Polaków. Jest to efekt stosunkowo niskich zarobków oraz bardzo kosztownych noclegów, niezwykle drogich podróży, a także wywindowanych do granic możliwości cen, które narzucają …